Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on Mar 22, 2015 in Biegi Uliczne | 0 comments

Półmaraton w 59:32 – Nowy Rekord Europy

Półmaraton w 59:32 – Nowy Rekord Europy

Dziś na półmaratonie w Lizbonie padł (niepobity od 14 lat) rekord Europy. Mao Farach z UK przebiegł ten dystans w 59min 32 sek. Zabrakło mu co prawda aż 1min i 09sek do rekordu świata (pobitego co ciekawe pięć lat temu również w Lizbonie przez niejakiego Zersenaya Tadese z Erytrei – stąd rekord świata) ale rekord Polski – ustanowiony 15 lat temu przez Piotra Gładkiego w Hadze – przeskoczył aż o 2min 03sek. Biegł trzymając średnie tempo na poziomie 2min 49sek / km.

Dla czego o tym pisze?

Ponieważ już za tydzień największa impreza biegowa w Polsce – Półmaraton Warszawski. Bieg, który co roku gromadzi coraz większą liczbę uczestników – w zeszłym roku ukończyło go 11 124 osoby – 11x więcej niż w trakcie pierwszej edycji imprezy w 2006. Rok wcześniej było to aż 10 077 osób – mimo prawie 10 stopniowego mrozu. Biegaczy amatorów przybywa, a rekord Polski od 2000 roku nie pobity.

Może nieco zmieniona tegoroczna trasa pozwoli na ustanowienie nowego rekordu kraju?

Nas będzie 21! Tylu zawodników Smashing pĄpkins stanie na starcie. Jeszcze 100 dni przed imprezą w trakcie STUdni snułem plany złamania 1h 30min jednak po przejściach z początku miesiąca i fatalnym występie na ZUKu nadal mam problem z zejściem poniżej 4:15 (średnia z ostatniego 7km treningu) więc liczę raczej na wynik pomiędzy 1:35-1:40.

Z jednej strony strasznie szkoda, z drugiej przez to wszystko podchodzę do startu bez większego stresu – traktując wszystko raczej jako imprezę towarzyską niż okazję do łamania życiówek. Chociaż tak naprawdę bezstresowo chyba tylko Marcin Kargol podchodzi – kolejny raz będzie łamał 2h ;)

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *