Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on Jul 17, 2017 in Góry, Ksiązki | 0 comments

[Książka] Wspinaczka

[Książka] Wspinaczka

Niesamowita książka opisująca wspomnienia Anatolija Bukriejewa z wydarzeń, które miały miejsce w 1996 roku na Everescie. Niby ta sama historia, którą opisał Krakauer we Wszystko za Everest i którą opowiada film Everest (2015), a jednak książka DeWalta ukazuje zupełnie inny świat. Historię wspinacza legendy, który zostaje jednym z pierwszych komercyjnych przewodników górskich prowadzących wyprawy na najwyższy szczyt naszego globu. Jednego z nielicznych, który w trakcie załamania pogody na szczycie ruszył na pomoc innym. I jednego z nielicznych, którzy po zakończeniu wyprawy zostali – niesłusznie – oskarżeni o przyczynienie się do tragedii jaka miała wtedy miejsce.

Nie powiem, że nagle przeszedłem ze strony Krakauera na stronę obrońców Bukriejewa, ale czytając Wspinaczkę kilkukrotnie byłem zły najpierw na Krakauera za jego wersję i postawę, a potem na siebie za to ze tak łatwo dałem się uwieść jego talentowi literackiemu. Nauczony doświadczeniem starałem się bardzo ostrożnie podchodzić do wydarzeń spisanych we Wspinaczce na podstawie opowieści jednego z przewodników Mountain Madnes, ale książka jest przepełniona cytatami z raportów, oryginalnych nagrań wywiadów i wypowiedzi ludzi ze środowiska wspinaczkowego z tamtych lat.

Historia Wspinaczki staje w opozycji do Wszystko za Everest – jest jednak bardziej wiarygodna. Chociażby dla tego, że poza wspomnianymi cytatami DeWalt z Bukriejewem ukazuje cały szereg niedociągnięć, które zderzone z burzą śnieżną powyżej 8000m przyczyniły się do tragedii rozegranej w 1996 roku na dachu świata. Opisuje również akcję ratunkową i historię późniejszego sporu z dziennikarzem magazynu Outside. Krakauer jest bardziej subiektywny, mniej precyzyjny i jako jednego z winnych wskazuje przewodnika innej (niż jego) wyprawy, mimo że śmierć na szczycie ponieśli głownie jego koledzy, a nie podopieczni Burkiejewa.

Książka wywołała we mnie jeszcze jedno uczucie – pozwoliła połączyć pewne puzzle. Często niestety ignoruje lub zapominam nazwiska drugo i trzecio planowych postaci. Bukriejewa znałem z literatury i to nawet dobrze tylko o tym nie wiedziałem. Dopiero końcówka Wspinaczki zaczęła łączyć te puzzle i mnie oświeciło. To on był drugim bohaterem książki Simone Moro Kometa nad Annapurną, to o nim czytałem masę artykułów i historii wspinaczkowych. Zawsze jednak – przez wspomnianą ignorancję – funkcjonował jako “rosyjsko-kazachski” wspinacz. A teraz kiedy puzzle się ułożyły okazało się ze przedstawiają jednego, a nie wielu himalaistów.

Bardzo polecam. Szczególnie wszystkim fanom gór i historii ich zdobywania.

P.S. Przy okazji zweryfikowałem niektóre informacje i… jednak Bukriejew.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *