Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on Jul 9, 2015 in Ksiązki | 0 comments

[Książka] Szczęśliwi Biegają Ultra

[Książka] Szczęśliwi Biegają Ultra

Większość książek pisanych przez biegaczy wygląda bardzo podobnie. Wstęp z opisem jakiegoś ważnego biegu, potem historia życia, przez którą czasami nie da się przebrnąć (jak np w przypadku Ukrytej Siły Richa Rolla) i dalej szczegółowe opisy startów – przygotowania, zawody relacjonowane metr po metrze aż do znudzenia etc. Wszystko przeplatane od czasu do czasu filozofia życia i dietą.

Ta książka jest inna! I mimo, że zawiera wspomniane elementy, jej podstawowym atutem jest obraz świata biegów Ultra. Bez zbędnego koloryzowania, bez tworzenia niepotrzebnych ideologii czy peanów zachwytu nad długodystansowym bieganiem. Krok po kroku w prosty i fascynujący sposób poznajemy wszystkie aspekty całej palety sportów wytrzymałościowych.

Dołęgowscy z jednej strony odczarowują świat biegów ekstremalnych odzierając go z powszechnie powtarzanych mitów (nie, w większości biegów długodystansowych nie biegnie się non stop, ultrasi nie są ludźmi z żelaza, których nic nie boli, którzy nie mają kryzysów na trasie, którzy mogą biec w nieskończoność i którzy są gotowi do biegu jak każdy facet do seksu – o każdej porze dnia i nocy). Z drugiej strony pokazują całe piękno biegów, wykańczających i morderczych tras górskich i wielogodzinnych czy nawet wielodniowych zawodów, które doprowadzają fizycznie i psychicznie do granic wytrzymałości. A czasami nawet dalej.

To co stanowi ogromną zaletę książki to merytoryka. Dostaniemy tu porcję informacji nt przygotowań do ultra, treningu, odżywiania, sposobów planowania startów, taktyki etc i to nie tylko z subiektywnego punktu widzenia autorów, ale prawie zawsze podparte przykładami z życia czołowych ultra zawodników czy wręcz konkretnymi opracowaniami naukowymi (a w najgorszym wypadku publikacjami prasowymi).

Ta książka inspiruje i daje natchnienie do tego stopnia, że po każdym rozdziale masz ochotę coś zrobić. Zmienić sposób trenowania, dietę, przemeblować plany startów na najbliższe dziesięć lat. Daje oparcie i nadzieje, szczególnie jeśli ktoś zmaga się właśnie ze swoją własną kontuzja, która eliminuje z biegania na kilka tygodni. Daje wskazówki odnośnie treningów, ich jakości i ilości startów w sezonie.

Nie brakuje tu również ciemnej strony biegania. Kontuzje, częściowe lub całkowite podporządkowanie swojego życia pasji. Wpływowi jakie biegi mają na otoczenie, rodzinę, przyjaciół czy nawet finanse domowe. Krótko mówiąc – wszystkie widoczne i ukryte koszty biegania ultra.

Dla mnie książka ma jeszcze jedną ogromną wartość, dzięki której czyta się ją niesamowicie szybko – Dołęgowscy opisują mój świat. I nie chodzi tylko o pasje. W książce pojawiają się wzmianki czy opisy biegów, w których sam startowałem – Harpagan, Kierat, Rajd Dolnego Sanu, ogólnie biegi na orientację, Bieg Rzeźnika, ZUK etc. Pojawiają się osoby, które nawet jeśli tylko z widzenia, ale znam i często widzę – na salach gimnastycznych na których śpi się przed zawodami, z samych startów, wspólnego truchtania przez kilka kilometrów na PMNO czy wspólnych posiłków czy piwa po startach. Maciej Więcej, Sabina Giełzak, Piotr Dymus, Michał Jędroszkowiak, Kamil Leśniak, Paweł Pakuła, Filip Bojko i wielu innych.

Wszystko to sprawia, że książka jest praktycznie dla każdego. Jeśli nie biegacie ultra – dowiecie się jak zacząć, jeśli biegacie – dowiecie się jak lepiej się przygotować, jak się poprawić i jak lepiej trenować etc. Upewnicie się, że wiele problemów na trasie to nie tylko Wasza słabość. A jakby tego było mało – poznacie ciekawe miejsca, zawody w których warto wystartować, poznacie światową elitę ultra, a na koniec – bardzo ciekawą listę lektur, które warto wrzucić na listę do przeczytania.

Książka: Szczęśliwi Biegają Ultra
Autorzy: Magdalena Ostrowska-Dołęgowska, Krzysztof Dołęgowski
Wydawnictwo: Galaktyka, 2015

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *